TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Laboratorium Energetyki Odnawialnej

Ciepło z głębi Ziemi

Data: 20.12.2024

Webinarium pt. "Ciepło z głębi Ziemi" (rys. 1) obejmowało szeroki zakres zagadnień związanych z energią geotermalną. Szkolenie rozpoczęto od wprowadzenia do pojęcia energii geotermalnej, które obejmowało podstawowe definicje i mechanizmy przepływu ciepła z wnętrza Ziemi. Następnie omówiono tematykę dotyczącą zasobów energii geotermalnej oraz ich pochodzenia.

picture1.png

Rys. 1. Slajd tytułowy prezentacji

Kolejno, przedstawiona została klasyfikacja geotermii z podziałem na różne typy źródeł w zależności od ich temperatury oraz możliwości zastosowania technologicznego (rys. 2).

picture2.png

Rys. 2. Klasyfikacja rodzajów geotermii

W ramach webinarium poruszono również zagadnienia związane z wykorzystaniem energii geotermalnej na świecie i w Polsce (rys 3.), z przykładami z Islandii (rys. 4) oraz Włoch. Przedstawione zostały udziały energii geotermalnej w końcowym zużyciu energii w wymienionych państwach.

picture3.png

Rys. 3. Geotermia Podhalańska

picture4.png

Rys. 4. Elektrownia geotermalna Krafla na Islandii

Podczas webinarium zaprezentowano przykłady technologii stosowanych w praktyce, w tym nowoczesne systemy wykorzystujące wymienniki gruntowe (rys. 5). Przedstawiono proste obliczenia energetyczne pompy ciepła wskazujące na potencjał energii geotermalnej.

 picture5.png

Rys. 5. Gruntowa pompa ciepła

Więcej informacji można uzyskać podczas naszych kolejnych szkoleń. Zapraszamy na kolejną edycję w 2025 roku!


Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu EDU LEO-Cykl przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Laboratorium Energetyki Odnawialnej. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

 

Politechnika Wrocławska © 2025