TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Laboratorium Energetyki Odnawialnej zostało powołane 11 czerwca 2019 roku za zgodą ówczesnego Kolegium Rektorskiego, na wniosek dr inż. Magdaleny Nemś przy poparciu Profesora Zbigniewa Gnutka, Dziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Laboratorium uzyskało status naukowo-dydaktycznego, a jego lokalizacja została wskazana na budynek L-1 przy ulicy Na Grobli 15 we Wrocławiu.
W kolejnych latach powstał projekt adaptacji istniejącej infrastruktury Geocentrum na potrzeby Laboratorium Energetyki Odnawialnej (LEO), sfinansowany przez Wydział Mechaniczno-Energetyczny. Projekt obejmował przebudowę sali 322 oraz wykonanie nowych instalacji wodnych i elektrycznych. Uzyskano również pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 117 kWp na wszystkich trzech dachach budynku L1, akumulatory energii elektrycznej oraz instalację z płaskimi kolektorami słonecznymi na dachu A.
Sala 322 została wyposażona w nowe zestawy dydaktyczne, obejmujące tematycznie:
Pozostałe stanowiska zostały zaprojektowane i wykonane przez pracowników Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii (K75). LEO rozpoczęło swoją działalność dydaktyczną wraz z otwarciem nowego kierunku kształcenia (Odnawialne Źródła Energii) na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym w roku akademickim 2020/2021.
Rys.1. LEO: zdjęcie wyposażenia sali 322 bud. L1
Na dachu A budynku została zainstalowana profesjonalna stacja meteorologiczna oraz instalacja fotowoltaiczna służąca do badań porównawczych modułów PV. Dzięki zastosowanej technologii opartej na optymalizatorach mocy w sposób ciągły pobierane są dane z 16 modułów PV, wykonanych w różnej technologii i czasie.
Rys.2. LEO: instalacja PV oraz stacja meto na dachu A bud. L1
W 2021 r. zakres działalności LEO poszerzył się o turbiny wiatrowe. Podjęto współpracę z firmą Panel Wiatrowy, która zainstalowała instalację testową na dachu budynku A. Badania były wykonywane we współpracy z Katedrą Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej (K49).
Rys.3. LEO: testy panelu wiatrowego na dachu A bud. L1
W roku 2022 Wydział Mechaniczno-Energetyczny podpisał umowę o współpracy z firmą HUAWEI Polska sp. z o. o., w wyniku której w LEO zainstalowano plansze edukacyjne oraz akumulator energii elektrycznej o pojemności 15 kWh, współpracujący z instalacją PV o mocy 5 kW wyposażoną w optymalizatory. System działa offgridowo i są na nim prowadzone zarówno prace dydaktyczne jak i badawcze.
Rys.4. LEO: zdjęcie instalacji PV współpracującej z akumulatorem zlokalizowanym przy wejściu na dach A bud. L1
Doposażanie Laboratorium odbywało się dzięki umowom o współpracy z kolejnymi firmami. Moduły fotowoltaiczne na potrzeby badań i zajęć dydaktycznych zostały przekazane od firm Columbus Energy S.A., Bruk-Bet PV Sp. z o.o. oraz Green Energy.
W tym samym roku podpisano również umowę z firmą Galmet Sp.z o.o. Sp. K.. W LEO pojawiły się plansze edukacyjne dotyczące zbiorników akumulacyjnych i makiety. Zaplanowano budowę instalacji dydaktycznej z kolektorami słonecznymi oraz plan praktyk dla studentów jak i konkurs na prace dyplomowe z tematyki OZE.
Następnie Laboratorium otrzymało finansowanie Dziekana, prof. Piotra Szulca, oraz Katedry K75 w zakresie rozbudowy stanowisk obejmujących akumulację ciepła i chłodu. Powstały 3 stanowiska umożliwiające badania procesu akumulacji w materiałach zmiennofazowych (PCM), wodzie oraz w materiałach stałych (kamienie, materiały budowlane i odpadowe).
Rys.5. LEO: zdjęcie nowego wyposażenia dot. magazynowania energii przy sali 322 bud. L1
Również w 2022 roku LEO otrzymało finansowanie JMR prof. Arkadiusza Wójsa na dalszą realizację projektu budowlanego, w tym na zabudowę zbiorników akumulacyjnych na dachu A i montaż instalacji fotowoltaicznej. W tym samym czasie dofinansowanie otrzymał projekt COOLSPACES4LIFE realizowany przez pracowników Katedry K75 ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwotny projekt LEO został poddany adaptacji, na dachu A umieszczono dodatkowo innowacyjną instalację chłodniczą, natomiast na dachu B instalację fotowoltaiczną o mocy 37 kWp.
W 2023 roku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej rozpoczęto realizację projektu EDU LEO-Cykl przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Laboratorium Energetyki Odnawialnej przy wsparciu finansowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Laboratorium wyposażono w stanowisko do badania słonecznego kolektora próżniowego oraz ramę pełniącą rolę ‘sztucznego słońca’, które pozwala na prowadzenie badań niezależnie od pogody. Zbudowano również EDU BOX, służący do akwizycji i wizualizacji parametrów instalacji znajdujących się na dachu Laboratorium.
Rys.6. LEO: EDU BOX zlokalizowany na 3 piętrze bud. L1
W 2024 r. w ramach współpracy z firmą Panel Wiatrowy VP System sp. z o.o. zainstalowano 3 różne turbiny wiatrowe. Stanowisko pozwala na wyznaczenie charakterystyk pracy oraz prowadzenie badań porównawczych.
Rys.7. LEO: zdjęcie turbin wiatrowych na dachu A bud. L1
Również w 2024 roku w LEO rozpoczęto realizację grantu z programu OPUS finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach którego zaplanowano badania różnego kształtu absorberów, wydrukowanych przy zastosowaniu druku 3D z metalu, do wysokotemperaturowego kolektora skupiającego.
Na rok 2025 została zaplanowana budowa instalacji z kolektorami słonecznymi realizowana przez firmę Galmet oraz kontynuacja inwestycji dotyczącej instalacji fotowoltaicznej na dachu C, która ma współpracować z akumulatorem energii elektrycznej i kompensować moc bierną w budynku Geocentrum.
Rys.8. LEO: zdjęcie aktualnego wyposażenia na bud. L1
Zapraszamy do kontaktu i współpracy!