TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Laboratorium Energetyki Odnawialnej

O nas

Laboratorium Energetyki Odnawialnej zostało powołane 11 czerwca 2019 roku za zgodą ówczesnego Kolegium Rektorskiego, na wniosek dr inż. Magdaleny Nemś przy poparciu Profesora Zbigniewa Gnutka, Dziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Laboratorium uzyskało status naukowo-dydaktycznego, a jego lokalizacja została wskazana na budynek L-1 przy ulicy Na Grobli 15 we Wrocławiu.

W kolejnych latach powstał projekt adaptacji istniejącej infrastruktury Geocentrum na potrzeby Laboratorium Energetyki Odnawialnej (LEO), sfinansowany przez Wydział Mechaniczno-Energetyczny. Projekt obejmował przebudowę sali 322 oraz wykonanie nowych instalacji wodnych i elektrycznych. Uzyskano również pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 117 kWp na wszystkich trzech dachach budynku L1, akumulatory energii elektrycznej oraz instalację z płaskimi kolektorami słonecznymi na dachu A.

Sala 322 została wyposażona w nowe zestawy dydaktyczne, obejmujące tematycznie:

  • kolektory słoneczne,
  • panele fotowoltaiczne,
  • turbiny wiatrowe,
  • akumulatory energii.

Pozostałe stanowiska zostały zaprojektowane i wykonane przez pracowników Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii (K75). LEO rozpoczęło swoją działalność dydaktyczną wraz z otwarciem nowego kierunku kształcenia (Odnawialne Źródła Energii) na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym w roku akademickim 2020/2021.

 o1.png

Rys.1. LEO: zdjęcie wyposażenia sali 322 bud. L1

Na dachu A budynku została zainstalowana profesjonalna stacja meteorologiczna oraz instalacja fotowoltaiczna służąca do badań porównawczych modułów PV.  Dzięki zastosowanej technologii opartej na optymalizatorach mocy w sposób ciągły pobierane są dane z 16 modułów PV, wykonanych w różnej technologii i czasie.

o2.jpg

Rys.2. LEO: instalacja PV oraz stacja meto na dachu A bud. L1

W 2021 r. zakres działalności LEO poszerzył się o turbiny wiatrowe. Podjęto współpracę z firmą Panel Wiatrowy, która zainstalowała instalację testową na dachu budynku A. Badania były wykonywane we współpracy z Katedrą Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej (K49).

   o3.png

Rys.3. LEO: testy panelu wiatrowego na dachu A bud. L1

W roku 2022 Wydział Mechaniczno-Energetyczny podpisał umowę o współpracy z firmą HUAWEI Polska sp. z o. o., w wyniku której w LEO zainstalowano plansze edukacyjne oraz akumulator energii elektrycznej o pojemności 15 kWh, współpracujący z instalacją PV o mocy 5 kW wyposażoną w optymalizatory. System działa offgridowo i są na nim prowadzone zarówno prace dydaktyczne jak i badawcze.

 o4.png

Rys.4. LEO: zdjęcie instalacji PV współpracującej z akumulatorem zlokalizowanym przy wejściu na dach A bud. L1

Doposażanie Laboratorium odbywało się dzięki umowom o współpracy z kolejnymi firmami. Moduły fotowoltaiczne na potrzeby badań i zajęć dydaktycznych zostały przekazane od firm Columbus Energy S.A., Bruk-Bet PV Sp. z o.o. oraz Green Energy.

W tym samym roku podpisano również umowę z firmą Galmet Sp.z o.o. Sp. K.. W LEO pojawiły się plansze edukacyjne dotyczące zbiorników akumulacyjnych i makiety. Zaplanowano budowę instalacji dydaktycznej z kolektorami słonecznymi oraz plan praktyk dla studentów jak i konkurs na prace dyplomowe z tematyki OZE.

Następnie Laboratorium otrzymało finansowanie Dziekana, prof. Piotra Szulca, oraz Katedry K75 w zakresie rozbudowy stanowisk obejmujących akumulację ciepła i chłodu. Powstały 3 stanowiska umożliwiające badania procesu akumulacji w materiałach zmiennofazowych (PCM), wodzie oraz w materiałach stałych (kamienie, materiały budowlane i odpadowe).

o5.jpg

Rys.5. LEO: zdjęcie nowego wyposażenia dot. magazynowania energii przy sali 322 bud. L1

Również w 2022 roku LEO otrzymało finansowanie JMR prof. Arkadiusza Wójsa na dalszą realizację projektu budowlanego, w tym na zabudowę zbiorników akumulacyjnych na dachu A i montaż instalacji fotowoltaicznej. W tym samym czasie dofinansowanie otrzymał projekt COOLSPACES4LIFE realizowany przez pracowników Katedry K75 ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwotny projekt LEO został poddany adaptacji, na dachu A umieszczono dodatkowo innowacyjną instalację chłodniczą, natomiast na dachu B instalację fotowoltaiczną o mocy 37 kWp.

W 2023 roku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej rozpoczęto realizację projektu EDU LEO-Cykl przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Laboratorium Energetyki Odnawialnej przy wsparciu finansowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Laboratorium wyposażono w stanowisko do badania słonecznego kolektora próżniowego oraz ramę pełniącą rolę ‘sztucznego słońca’, które pozwala na prowadzenie badań niezależnie od pogody. Zbudowano również EDU BOX, służący do akwizycji i wizualizacji parametrów instalacji znajdujących się na dachu Laboratorium.

o6.jpg

Rys.6. LEO: EDU BOX zlokalizowany na 3 piętrze bud. L1

W 2024 r. w ramach współpracy z firmą Panel Wiatrowy VP System sp. z o.o. zainstalowano 3 różne turbiny wiatrowe. Stanowisko pozwala na wyznaczenie charakterystyk pracy oraz prowadzenie badań porównawczych.

o7.jpg

Rys.7. LEO: zdjęcie turbin wiatrowych na dachu A bud. L1

Również w 2024 roku w LEO rozpoczęto realizację grantu z programu OPUS finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach którego zaplanowano badania różnego kształtu absorberów, wydrukowanych przy zastosowaniu druku 3D z metalu, do wysokotemperaturowego kolektora skupiającego.

Na rok 2025 została zaplanowana budowa instalacji z kolektorami słonecznymi realizowana przez firmę Galmet oraz kontynuacja inwestycji dotyczącej instalacji fotowoltaicznej na dachu C, która ma współpracować z akumulatorem energii elektrycznej i kompensować moc bierną w budynku Geocentrum.

panorama_leo.jpg

Rys.8. LEO: zdjęcie aktualnego wyposażenia na bud. L1 

Zapraszamy do kontaktu i współpracy!

Politechnika Wrocławska © 2025