TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Laboratorium Energetyki Odnawialnej

O różnych formach energii - jak z ciepła można zrobić dźwięk

Data: 17.12.2024

Przedmiotem webinarium pt. „O różnych formach energii, czyli jak z ciepła można zrobić dźwięk” (rys. 1) było przedstawienie znaczenia różnych form energii w inżynierii.  Na początku prezentacji przytoczono różne postacie energii i możliwości ich konwersji, zgodnie z I zasadą termodynamiki. Szczególną uwagę zwrócono na możliwość zmiany energii cieplnej w akustyczną.

picture2.png

Rys. 1 Slajd tytułowy prezentacji

Kolejna część webinarium skupiała się na demonstracji efektu termoakustycznego w różnych urządzeniach, co zostało zaprezentowane uczestnikom przed kamerą. Uczestnicy na własne oczy (i uszy!) przekonali się o możliwości konwersji energii cieplnej w falę dźwiękową. Efekt termoakustyczny zademonstrowano przy użyciu m. in. prostej rury z podgrzanym ekranem stalowej siatki w środku – tzw. Rijke tube (Rys. 2) oraz generatora termoakustycznego, w którym źródło ciepła (grzałka) zasilana była elektrycznie (Rys. 3).

picture3.pngpicture4.png

               Rys. 2 Schemat                                                              Rys. 3 Generator termoakustyczny
       demonstrowanej tuby Rijke                                                                      

W dalszej części webinarium uczestnicy otrzymali wytłumaczenie prezentowanych zjawisk oraz mieli szansę zapoznać się z zasadą działania urządzeń termoakustycznych (Rys. 4).

picture5.pngRys. 4 Obieg termodynamiczny w urządzeniach termoakustycznych

Efekt termoakustyczny nie jest jedynie ciekawostką z fizyki, ale stanowi podstawę do konstruowania urządzeń cieplnych takich jak generatory prądu czy chłodziarki, wykorzystujące do zasilania energię cieplną z dowolnych źródeł – odnawialnych, nieodnawialnych czy odpadowych. Choć termoakustyka jest na razie nowinką, ma perspektywy rozwoju, nad czym pracuje wiele zespołów na całym świecie. W końcowej części prezentacji pokazano i omówiono przykłady działających już instalacji i prototypów urządzeń termoakustycznych.


Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu EDU LEO-Cykl przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Laboratorium Energetyki Odnawialnej. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Politechnika Wrocławska © 2025