TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.12.2024
Szkolenie "Projektowanie instalacji przemysłowych" miało na celu naukę prawidłowego doboru instalacji fotowoltaicznej do obecnie panujących przepisów prawnych i możliwości pozyskania wystarczającej energii w bilansie całorocznym dla różnych przykładów przedsiębiorstw.
Rys. 1. Slajd zapraszający na Webinar
Na początku została przedstawiona sytuacja prawna dotycząca instalacji fotowoltaicznych ze względu na ich moc:
- mikroinstalacje do 50kW
- małe instalacje 50-1000kW
- duże instalacje powyżej 1000kW
Następnie skupiono się na zapotrzebowaniu na energię elektryczną w zależności od profilu pracy danego zakładu. Przykładowe dane zostały przedstawione na rysunku nr 2.
Rys. 2. Profile zapotrzebowania na energię dla różnych typów przedsiębiorstw (na podstawie SolarEdge Designer)
W kolejnym kroku zostały przedstawione najnowsze trendy w projektowaniu instalacji fotowoltaicznych, które w głównej mierze skupiają się na maksymalizacji autokonsumpcji energii wyprodukowanej z promieniowania słonecznego.
Rys. 3. Porównanie produkcji energii dla instalacji fotowoltaicznej ustawionej na południe oraz wschód-zachód
W drugiej części spotkania zostały przedstawione komercyjne programy do projektowania "K2 Base" i "SolarEdge Designer". Gdzie na żywo były wykonywane projekty, tak aby nauczyć uczestników korzystania z oprogramowania oraz przedstawić im możliwości danych narzędzi.
Rys. 4. Dobór systemu montażowego do instalacji fotowoltaicznej za pomocą oprogramowania K2 Base
Ostatnia część skupiła się na podsumowaniu oraz omówienia instalacji z dodatkowym wyposażeniem w formie optymalizatorów mocy.
Więcej informacji na naszych szkoleniach. Zapraszamy na kolejną edycję w 2025 roku!
Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu EDU LEO-Cykl przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Laboratorium Energetyki Odnawialnej. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.