TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.12.2024
Webinarium pt. "Słoneczne instalacje energetyczne" (rys. 1) obejmowało szeroki zakres zagadnień związanych z energetyką słoneczną. Szkolenie rozpoczęto od przybliżenia uczestnikom wybranych ciekawostek z historii energetyki słonecznej, a następnie omówiono tematy związane z potencjałem promieniowania słonecznego na świecie i składowymi promieniowania słonecznego.
Rys. 1. Slajd tytułowy prezentacji
Kolejno, zaprezentowana została klasyfikacja kolektorów słonecznych z podziałem kolektorów na skupiające i nieskupiające, a także odpowiadające wybranym technologiom temperatury pracy (rys. 2).
Rys. 2. Klasyfikacja kolektorów słonecznych
W ramach webinarium poruszono również kwestie związane z budową i zasadą działania różnych kolektorów słonecznych (rys. 3), a także zwrócono uwagę na podstawowe parametry konstrukcyjne i eksploatacyjne, które mają wpływ na sprawność energetyczną i wydajność omawianych systemów.
Rys. 3. Budowa i zasada działania kolektora rurowego
Następnie zaprezentowano interesujące przykłady małych i dużych systemów opartych o kolektory słoneczne, zaczynając od instalacji przydomowych do efektownych helioelektrowni z kolektorami parabolicznymi rynnowymi czy wieżami słonecznymi z polami heliostatów (rys. 4).
Rys. 4. Przykłady helioelektrowni z wieżami słonecznymi i polami heliostatów
Podczas webinarium nawiązano również do ogniw słonecznych krzemowych, modułów fotowoltaicznych oraz farm fotowoltaicznych zarówno lądowych (rys. 5), jak i pływających.
Rys. 5. Największa farma fotowoltaiczna w Polsce (rok 2024)
W części końcowej prezentacji można było dowiedzieć się kilku ciekawych faktów związanych z agrowoltaiką i fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami.
Więcej informacji na naszych szkoleniach. Zapraszamy na kolejną edycję w 2025 roku!
Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu EDU LEO-Cykl przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Laboratorium Energetyki Odnawialnej. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.