TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Laboratorium Energetyki Odnawialnej

Słoneczne instalacje energetyczne

Data: 12.12.2024

Webinarium pt. "Słoneczne instalacje energetyczne" (rys. 1) obejmowało szeroki zakres zagadnień związanych z energetyką słoneczną. Szkolenie rozpoczęto od przybliżenia uczestnikom wybranych ciekawostek z historii energetyki słonecznej, a następnie omówiono tematy związane z potencjałem promieniowania słonecznego na świecie i składowymi promieniowania słonecznego.

slajd_tytulowy.png

Rys. 1. Slajd tytułowy prezentacji

Kolejno, zaprezentowana została klasyfikacja kolektorów słonecznych z podziałem kolektorów na skupiające i nieskupiające, a także odpowiadające wybranym technologiom temperatury pracy (rys. 2).

klasyfikacja_kolektorow_2024.png

Rys. 2. Klasyfikacja kolektorów słonecznych

W ramach webinarium poruszono również kwestie związane z budową i zasadą działania różnych kolektorów słonecznych (rys. 3), a także zwrócono uwagę na podstawowe parametry konstrukcyjne i eksploatacyjne, które mają wpływ na sprawność energetyczną i wydajność omawianych systemów.

kolektor_rurowy.png

Rys. 3. Budowa i zasada działania kolektora rurowego

Następnie zaprezentowano interesujące przykłady małych i dużych systemów opartych o kolektory słoneczne, zaczynając od instalacji przydomowych do efektownych helioelektrowni z kolektorami parabolicznymi rynnowymi czy wieżami słonecznymi z polami heliostatów (rys. 4).

wieze_sloneczne.png

Rys. 4. Przykłady helioelektrowni z wieżami słonecznymi i polami heliostatów

Podczas webinarium nawiązano również do ogniw słonecznych krzemowych, modułów fotowoltaicznych oraz farm fotowoltaicznych zarówno lądowych (rys. 5), jak i pływających.

pv_farm_zwartowo.png

Rys. 5. Największa farma fotowoltaiczna w Polsce (rok 2024)

W części końcowej prezentacji można było dowiedzieć się kilku ciekawych faktów związanych z agrowoltaiką i fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami.

Więcej informacji na naszych szkoleniach. Zapraszamy na kolejną edycję w 2025 roku!


Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu EDU LEO-Cykl przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Laboratorium Energetyki Odnawialnej. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Politechnika Wrocławska © 2025